Binalarda Ne Tür İnşaat Malzemeleri Kullanılır?

Binalarda Ne Tür İnşaat Malzemeleri Kullanılır?

 Binalarda ne tür inşaat malzemeleri kullanıldığı sıkça duyduğumuz bir soru haline geldi. İnşaatta kullanılan Beton, Çelik, Ahşap ve Duvar gibi birçok yapı malzemesi türü vardır. Her malzeme, belirli uygulama türleri için uygun hale getiren ağırlık, mukavemet, dayanıklılık ve maliyet gibi farklı özelliklere sahiptir. İnşaat için malzeme seçimi, yapıya etki eden yüklere ve gerilimlere direnmek için maliyet ve etkinliğe dayanmaktadır.

Yapı malzemelerinin üretimi, yapılarımız için güvenilir bir yüksek kaliteli malzeme tedariki sağlayabilen, iyi kurulmuş ve standartlaştırılmış bir endüstridir. Yapısal düzeyde yapı malzemelerinin üretimi, ulusal standartlara göre inceleme ve test etmeyi içeren kalite kontrol prosedürlerine tabidir.

Yapı mühendisinin sorumluluklarının bir kısmı, tüm yapı malzemeleri ve uygulanabilir standartlar ve uyulması gereken hükümler dahil olmak üzere proje şartnamelerini hazırlamaktır. Bu, kullanılacak malzemelerin kalitesini ve özelliklerini belirlemek için herhangi bir projenin çok önemli bir parçasıdır.

Yapı malzemeleri genel olarak iki kategoriye ayrılabilir: Taş ve ahşap gibi doğal yapı malzemeleri ve beton ve çelik gibi insan yapımı yapı malzemeleri. Her iki kategori de genellikle yapısal bir uygulamada kullanılmadan önce belirli bir düzeyde hazırlık veya işlem gerektirir. 

Beton, çimento, kum ve kırmataş gibi agregaların ve suyun karıştırılmasından oluşan kompozit bir malzemedir. Betonun özellikleri, karışım tasarımında kullanılan oranlara bağlıdır. Bu nedenle, beton tedarikçileri için her beton yama için malzeme özellikleri ve test sonuçları sağlamak standart bir uygulamadır.

Taze beton, herhangi bir şekle veya şekle girecek şekilde kalıp işlerine dökülebilir ve taş benzeri bir malzemeye sertleşmesi zaman alır. Betonun mukavemetinin büyük kısmına ulaşması 7 gün kadar sürer ve çatlama veya kapasite azalmasını önlemek için kürlenmeye özel dikkat gösterilmesi gerekir. Beton çok yönlüdür ve sağlamlık ve dayanıklılığın bir kombinasyonunu gerektiren uygulamalar için benim tercihim malzemedir. Örneğin beton, yapının ağırlığının zeminle birleştiği yerde temeller oluşturmak için mükemmel bir malzemedir. Bu, yükü taşımak için güç ve ayrıca çevredeki toprakla temasa dayanacak dayanıklılık gerektirir.

Beton, basma gerilmelerine maruz kaldığında çok güçlüdür, ancak kırılgandır ve sınırlı çekme dayanımına sahiptir. Çelik inşaat demiri ile birleştirildiğinde, betonarme daha güçlüdür ve çok katlı yüksek binalar, köprüler, yollar, tüneller ve diğer pek çok uygulama gibi çok çeşitli yapılar için daha uygundur.

Çelik:

Çelik, hem çekme hem de sıkıştırmada mükemmel dayanım kapasitesi ile mevcut en güçlü yapı malzemelerinden biridir. Yüksek mukavemet-ağırlık oranı nedeniyle, yüksek binaların ve büyük endüstriyel tesislerin yapısal çerçevesi için idealdir. Yapısal çelik, açılar, I kirişler ve C kanalları gibi standart şekillerde mevcuttur. Bu şekiller, büyük kuvvetlere ve deformasyonlara direnebilecek yapılar oluşturmak için yüksek mukavemetli cıvatalar kullanılarak birbirine kaynaklanabilir veya bağlanabilir.

Çelik nispeten pahalı bir yapı malzemesidir, bu nedenle aşırı tasarımı önlemek için binadaki gerçek yüklere göre ekonomik boyut ve şekiller seçmek yapı mühendisinin sorumluluğundadır. Çeliğin daha yüksek maliyeti nedeniyle, müşterilerimizden yapıdaki bazı çelik elemanların ağırlığını ve boyutunu azaltmanın bir yolu olup olmadığını soran sorular alıyorum. Bu, elemanlar üzerindeki yükler azaltılabilirse ve/veya ek dikey destekler getirilebilirse yapılabilir. Çelik montajı betona göre daha az zaman alır ve her türlü ortama kurulabilir.

Odun:

 Odun inşaat malzemeleri arasında olmazsa olmazdır. Ahşap binlerce yıldır yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır ve uygun şekilde bakımı yapıldığında yüzlerce yıl dayanabilmektedir. Hafif ve yüksek düzeyde işlenebilir özelliklere sahip, hazır ve ekonomik olarak uygulanabilir bir doğal kaynaktır. Ayrıca soğuktan iyi bir yalıtım sağlar ve bu da onu evler ve konut binaları için mükemmel bir yapı malzemesi yapar.

İnşaatta kullanılan ahşap parçalar makinede rendelenir ve belirli boyut özelliklerine göre kesilir. Boyutlu kereste, 2”x4”, 2”x6” vb. gibi yaygın olarak bulunan bölümlerde gelir. Bu, duvar ve zemin yapımında yaygın olarak kullanılır. İster inanın ister inanmayın, 2”x4” aslında 1 ½” genişlik x 3 ½” yüksekliktedir. Daha büyük boyutlarda gelen ahşaplara kereste veya kirişler denir ve genellikle köprüler ve çok katlı binalar gibi büyük yapıların çerçevelerini inşa etmek için kullanılır. İşlenmiş ahşap, belirli inşaat uygulamaları için uygun bir kompozit malzeme oluşturmak üzere birbirine yapıştırılmış çeşitli ahşap biçimlerinden oluşan inşaatta kullanılan başka bir ahşap türüdür. İşlenmiş ahşap örnekleri, yapıştırılmış lamine ahşap (glulam), kontrplak ve suntadır.

inşaat, malzemeleri

Hafifliği nedeniyle ahşap, daha ağır yükleri desteklemek için en uygun yapı malzemesi değildir ve uzun açıklıklar için ideal değildir. Ahşap, oldukça pahalı olabilen toprak/nem ile temasından dolayı basınç işlemine tabi tutulması gerektiğinden, temeller ve bodrum duvarları için nadiren kullanılır. Ahşap çerçeveli bir evde, temeller ve bodrum duvarları genellikle betonarme olarak inşa edilir.

Duvarcılık:

 İnşaat malzemeleri olarak söyleyeceğimiz son ürün ise duvarcılıktır. Yığma inşaat, birimleri birbirine bağlamak için genellikle harç kullanan yapıları inşa etmek için ayrı birimler kullanıyor. Yığma yapıların tasarımında kullandığım en yaygın malzeme beton blok, gerekirse düşey çelik takviyeli. Duvarcılık, yük taşıyan duvarların inşası için ideal hale getiren, sıkıştırma yüklerine/gerilmelerine direnmede güçlüdür . Diğer duvar malzemeleri arasında tuğla, taş ve cam blok bulunur. Duvar, oldukça dayanıklı ve yangına dayanıklı bir malzemedir ancak harç ve işçilik kalitesine duyarlı olabilir.

Çok katlı binaların tasarımında taşıyıcı duvar olarak yığma duvar kullanımında artış oldu. Yapısal sistem tipik olarak, kat sayısına ve duvarlardaki yük miktarına bağlı olarak, duvar ve betonarme duvarların bir kombinasyonu üzerinde desteklenen beton zeminlerden oluşur. Pencereleri veya açıklıkları olan yığma duvarlar, duvarın ağırlığını açıklık boyunca yaymak için yatay kirişlere veya lentolara ihtiyaç duyar. Duvar, beton veya çelik çerçeveleme gibi duvarlardaki büyük açıklıklara uyum sağlamaz, ancak çerçeveleme ve açıklık boyutları makul ve duvar parçalarının uzunluğu çok kısa değilse ekonomik bir seçim olabilir.

Çok katlı binalar inşa etmek için yük taşıyan yığma duvarlar üst üste istiflenebilir. Birinci kat yığma duvardaki yük, üzerindeki katların tüm ağırlıklarının birikmesidir. Bu nedenle, alt kat duvarı, üst kat duvarlarından daha güçlü olmalıdır. Bu, alt duvar duvarlarındaki boşlukların çelik çubuklar ve beton harç ile güçlendirilmesiyle sağlanabilir. Daha fazla çelik çubuk, derz dolgulu çekirdeklerin daha yakın aralıklı olması, daha güçlü duvar duvarlarına eşittir. Yük taşıyan bir duvar, parke sürüş koridorları gibi gerekli açıklıklar nedeniyle temele kadar tamamen uzanmıyorsa, açıklığın üzerindeki duvarı desteklemek için büyük beton veya çelik transfer kirişleri gerekir.  

İnşaat malzemeleri konusunda ele alınabilecek daha çok şey var, ancak umarız bu, ana malzemelerin her biri ve her biri için en uygun olan uygulamalar hakkında iyi bir anlayışa sahip olmanızı sağlar. 

İnşaat mühendisleri ne tür projeler üzerinde çalışır?

Projeler küçükten büyüğe, basitten karmaşığa değişir. Üzerinde çalıştığım tüm projeler, iletişim becerilerimin yanı sıra problem çözme becerilerimi de kullanmamı sağlıyor. Proje kapsamı her zaman iyi tanımlanmamıştır, bu da tam olarak neye ihtiyaç duyduklarını ve ne ölçüde olduğunu belirlemek için müşteriyle iletişim kurmam gerektiği anlamına gelir.

Yapı mühendisleri ya yeni yapılarla ya da mevcut yapılarla ilgilenir. Yeni yapı türleri arasında binalar, köprüler, barajlar ve yollar bulunur. Yeni bir yapı için tasarım süreci başladığında, genellikle diğer disiplinlerle birlikte bir mühendis (yapısal, mekanik, elektrik) ve mimar ekibini içerir. Yeni yapılar için yapı mühendisi, vizyonlarının hayata geçmesine yardımcı olmak için mimar ve/veya mal sahibi ile birlikte çalışacak ve söz konusu yapı için istek ve ihtiyaçlarını karşılamak için elinden gelenin en iyisini yapacaktır. 

Mevcut yapılara eklemeler, yapı mühendislerinin üzerinde çalıştığı ortak bir projedir. Bu, mevcut bir yapıya eklenen yeni bir yapı olduğu için benzersiz bir proje türüdür, bu nedenle mevcut yapının yeni yükleri destekleyebilmesi gerekir.ve genellikle yeni yükleri desteklemek için takviye gerektirir.

Mevcut yapılarla ilgili projeler, yeni yükleri desteklemek veya bir yapının yük taşıyan elemanlarındaki değişiklikleri karşılamak için yapısal elemanların güçlendirilmesini içerir. Bina sahipleri veya kiracılar, başlangıçta tasarımda hesaba katılmayan ağır ekipman eklemek istediklerinde yapı mühendisleriyle iletişime geçilir. Mekanik ve elektrikli ekipman binlerce pound ağırlığında olabilir ve yapının tasarım canlı yükünü aşabilir. Yapı mühendisleri, ister mevcut yapısal elemanları güçlendirerek, isterse mevcut yapı içinde yeni bir yapı tasarlayarak, bu ek yükleri desteklemenin en ekonomik ve uygulanabilir yolunu bulma zorluğuyla görevlendirilir.

Yapı mühendisleri ayrıca, mimarın genellikle binanın taşıyıcı elemanlarından bazılarını değiştirmek veya kaldırmak istediği yenileme projelerinde mimarlarla birlikte çalışır. Bu değişikliklerden bazıları, taşıyıcı duvarların veya kolonların kaldırılmasını veya bir alanın kullanıldığı doluluk tipinin değiştirilmesini içerir.

 Yapısal elemanlar kaldırıldığında yeni yük yollarının oluşturulması gerekir. Bu, kirişlerin, kolonların, çaprazların ve bazen oldukça maliyetli olabilen yeni bir temelin eklenmesiyle yapılabilir. Mevcut yapıların yenilenmesi söz konusu olduğunda, bir yapı mühendisinin farklı yapı malzemeleri ve yapı türleri hakkında geniş bir bilgi birikimine sahip olması önemlidir. çünkü binanın bitişlerinin altında ne tür bir yapı varsa onunla çalışmak zorunda kalacaklar. Bina için mevcut çizimler yoksa, yapının nasıl inşa edildiğini ve asıl mühendisin yapıya uygulanan yüklere nasıl direnmeyi amaçladığını belirlemek için araştırma becerilerini kullanmaları gerekir.

Yıldız Halkalı iletişim ile bizim ile iletişime geçip veya google adresimizden bizleri ziyaret edip sitemizi doyasıya gezebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.