Evinizi Satarken Bir Emlakçı Nasıl Bulunur?

Evinizi Satarken Bir Emlakçı Nasıl Bulunur?

 Doğru emlakçıyı bulmak, satış deneyiminizde tüm farkı yaratabilir. Satıcı listemizde, işinde uzman, ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek ve evinizi başarılı bir şekilde satabilecek bir emlakçı bulmanın temel adımlarını öğreneceksiniz.

Bir satıcının temsilcisi, evinizi satmaktan sorumludur ve satış sürecinde baştan sona hayati bir rol oynar. Satıcının acenteleri, evinizin liste fiyatını değerlendirir ve belirler. Ayrıca evinizi listeler, pazarlar ve gösterirler. Bir satıcının temsilcisi, pazarlıklar sırasında sizi temsil eder ve satışın sonuçlandırılmasına yardımcı olur. Bir emlakçı nasıl bulunur üzerinde çalışırken, bir acente kullanmanın acente komisyon ücretinin bedeli olduğunu unutmayın .

Adım adım bir satıcı acentesi nasıl seçilir:

 1. Bölgenizdeki satılık karşılaştırılabilir evleri inceleyin.
 2. Yerel emlakçıları araştırın.
 3. Tavsiye isteyin.
 4. En az üç ajanla görüşün.
 5. Tüm ajanları iyice inceleyin.
 6. Referansları kontrol edin.
 7. 1. Adım: Bölgenizdeki satılık karşılaştırılabilir evleri inceleyin

Konut piyasasını araştırmak için zaman ayırın, komşu bölgenizde satılık karşılaştırılabilir evler (diğer bir deyişle “bileşenler”) bulun ve liste fiyatlarını değerlendirin. Bir emlakçı bulmaya başlamadan önce bu durum tespiti, mevcut konut piyasasını anlamanıza ve kendi beklentilerinizi yönetmenize yardımcı olacaktır.

Karşılaştırılabilir evleri ve liste fiyatlarını araştırmaya ek olarak, yerel pazarınızın bir satıcı pazarı mı yoksa alıcı pazarı mı olduğu, bölgenizde belirli bir süre boyunca satılan evlerin sayısı ve satışlara karşı mevcut açık listelerin yüzdesi dahil olmak üzere değerli bilgileri analiz edin. nihai satıştan önce evlerin piyasada bulunduğu ortalama süre. Bu faktörler, liste fiyatınızı ve evin nasıl pazarlandığını büyük ölçüde etkileyebilir. 

 1. 2. Adım: Yerel emlakçıları araştırın

Bölgenizdeki yerel emlakçılar ve acenteler hakkında bilgi edinin. Bir emlakçıyı nasıl bulacağınız konusunda gezinmek bunaltıcı olmak zorunda değildir.  Çevrimiçi kaynaklarla , Posta kodunuzda bir aracı bulmak kolaydır. Diğer bir seçenek de, bölgedeki birkaç emlakçının açık evlerine katılarak onlarla yüz yüze tanışmak ve satış tarzlarını kontrol etmektir.

 1. 3. Adım: Öneriler isteyin

Satıcıların etkileyici bir şekilde %39’u emlakçılarını arkadaşları veya aileleri tarafından yapılan bir yönlendirmeyle buldu . Mümkün olduğunca çok kişiye ulaşın. Bağlantılarınızdan hiçbiri yakın zamanda evini satmamış olsa bile, bölgenizde satan birini biliyor olabilirler. Öneriler ayrıca çevrimiçi kaynaklardan da gelebilir. Örneğin, birçok kasabanın Facebook topluluk sayfası gibi sosyal medya sayfaları vardır . Bu, topluluğunuzun üyelerine hangi aracıları kullandıklarını sormak için mükemmel bir yerdir.

 1. Adım 4: En az üç temsilciyle görüşün

Evinizi satmak için nasıl bir emlakçı seçeceğinizi mi merak ediyorsunuz? Cevap basit: Bulduğunuz ilk ajanla hemen gitmeyin. Araştırmanızla birlikte aldığınız tavsiyelere dayalı olarak bir temsilci listesi oluşturun. Havuzu en az üç temsilciye kadar daraltın ve her biriyle tanışmak için bir zaman planlayın.

Bu süreci bir iş görüşmesi olarak düşünün ve işe alan işveren sizsiniz. Olması gereken tüm kutuları kontrol eden bir emlakçı bulmak önemlidir. Örneğin, mülkleri araştırmak ve size göndermek için bir emlakçı mı arıyorsunuz yoksa sadece zaten bulduğunuz mülkleri mi kontrol ediyorsunuz? Yalnızca e-posta gibi tercih ettiğiniz bir iletişim tarzınız var mı? Lüks ev satışlarında uzmanlaşmış bir emlakçıya mı ihtiyacınız var? Bir soru listesiyle hazırlanın. Açık sözlü olun ve satış süreciyle ilgili beklentilerinizi paylaşın. Evinizi satmak önemli bir karardır ve seçtiğiniz emlakçının benzersiz işiniz için en iyi kişi olduğundan emin olmak istersiniz.

 1. Adım 5: Tüm temsilcileri iyice inceleyin

Mülakatlarınız tamamlandıktan sonra “işe alım süreciniz” sadece emlakçı nasıl bulunur diye bitmiyor. Temsilcinin profesyonel ve kişisel çevrimiçi varlığı nasıl görünür? Facebook, Instagram, LinkedIn ve Twitter dahil olmak üzere sosyal medyada yapılan bir internet araması, bir bireyin kişiliği ve görüşleri hakkında harika bilgiler sağlayabilir. Taramanız sırasında alarmı çalan bir şey görürseniz, aramaya devam edin.

Emlakçı, bulmak
 1. 6. Adım: Referansları kontrol edin

İhtiyaçlarınızı karşılayan ve kişiliğinizle örtüşen bir emlakçıyı nasıl bulacağınızı öğrenmek, referansları kontrol etmek anlamına gelir. Her emlakçıdan geçen yıl içinde yaptığı üç satış referansını isteyin. Ayrıca, mevcut müşterilerden en az iki referans isteyin. Bu, mevcut ve geçmiş müşterilerin aracıyı nasıl derecelendirdiğine dair sağlam bir anlık görüntü sağlayacaktır. 

 1. Bir emlakçıya sorulması gereken 10 temel soru:

Hangi emlakçıyı seçerseniz seçin, yakın bir şekilde çalışacaksınız, bu yüzden ayrıntılı sorular sormaya hazır olun. Bir yanıtta net değilseniz veya ek bilgiye ihtiyacınız varsa, takip etmekten çekinmeyin.

 1. Ne kadar süredir emlakçısınız?
 2. Tam zamanlı veya yarı zamanlı bir ajan mısınız?
 3. Hem satıcı hem de alıcılarla mı çalışıyorsunuz?
 4. Bireysel olarak mı yoksa bir ekibin parçası olarak mı çalışıyorsunuz?
 5. Bir seferde sahip olduğunuz maksimum müşteri sayısı nedir?
 6. Bölgemde ve liste fiyatım dahilinde ev satma deneyiminiz var mı?
 7. Evimi satmak için pazarlama stratejiniz nedir?
 8. Komisyonunuz nasıl çalışıyor?
 9. Mevcut emlak ruhsatınızı görebilir miyim?
 10. Bana referanslar verebilir misiniz?
 11. Alt çizgi

Bir emlakçıyı nasıl bulacağınıza dair sağlam bir eylem planıyla, evinizin satışını kimin destekleyeceği konusunda nihai kararı vereceğinizden emin olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Satıcının temsilcisi nedir? 

Bir satıcının temsilcisi, evinizi satmaktan sorumludur ve satış sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır. Satıcı acenteleri evinizin liste fiyatını belirler, evinizi listeler, tüm pazarlama çalışmalarını yürütür, evinizi gösterir ve satış görüşmelerinde sizi temsil eder.

Bir satıcının acentesi komisyoncuyu temsil ediyor mu? 

Emlakçının nasıl bulunacağını araştırırken, satıcının acenteleri de dahil olmak üzere tüm emlakçıların bir komisyoncu için çalışması ve komisyoncuyu temsil etmesi gerektiğini bilin.

Bir satıcının acentesini nasıl seçersiniz? 

Satıcınızın acentesini seçerken zaman ayırmanız önemlidir. Sorular sorarak, lisansı ve referansları kontrol ederek bunları iyice incelediğinizden emin olun. İdeal satıcının temsilcisi aynı zamanda mevcut konut piyasasındaki özel ihtiyaçlarınıza da bağlıdır.

 1. Her Ev Alıcısının Bilmesi Gereken En Yaygın 4 Acil Durum

Bir ev satın almayı düşündüyseniz, araştırmanızda bir veya iki kez “olasılık” ifadesinin ortaya çıktığını görmüşsünüzdür. Terim ilk bakışta biraz korkutucu gelse de, sizi korumak için beklenmedik durumlar vardır. Bu maddeler, satışın ilerleyebilmesi için belirli olayların gerçekleşmesi gerektiğini belirtir. Aksi takdirde, satıştan zarar görmeden ve emanet depozitonuzla birlikte güvenli bir şekilde ayrılabileceksiniz.

Teklifinize tam olarak dahil etmeye karar verdiğiniz tüm maddeler size kalmış olsa da, hemen hemen her alıcının kullandığı birkaç genel olasılık vardır. Başlamanıza yardımcı olmak için bunları aşağıda listeledik. Ev sahibi olma yolunda size nasıl yardımcı olabileceklerini öğrenmek için bunları okuyun.

 1. teftiş beklenmedik durumlar

Mevcut tüm beklenmedik durumlar arasında, çoğu insanın bildiği acil durum teftiştir. Mülkün çeşitli bölümlerini denetlemek için profesyonelleri getirmenize ve işlevsellikleri ve güvenlikleri hakkında size raporlar sunmanıza olanak tanır.

Bu raporları elinize aldıktan sonra, gerekli onarımları veya düzeltmeleri nasıl gerçekleştireceğiniz konusunda satıcıyla pazarlık yapma olanağına sahip olursunuz. Bununla birlikte, onlarla bir anlaşmaya varamazsanız ya da halletmeniz gereken çok fazla iş olduğunu düşünüyorsanız, bunun yerine satışı sonlandırmayı seçebilirsiniz.

Bununla birlikte, aşağıdakiler dahil olmak üzere bu şemsiyenin altına düşebilecek birkaç denetim daha vardır:

 • Ahşap yok eden böcekler
 • Kalıba dökmek
 • Kurşun bazlı boya
 • Yapısal hasar
 • kuyular

Unutmayın: muhtemelen listelenen tüm seçenekleri seçmeniz gerekmeyecek. En iyi kararınızı kullanın ve acenteden rehberlik için teklifinizi yazmasını isteyin. Bununla birlikte, şüpheye düştüğünüzde, daha az denetimden daha fazla denetim seçmek daha iyidir. Her zaman bir tane yapmamayı seçebilirsiniz, ancak teklifiniz kabul edildikten sonra daha fazlasını isteyemezsiniz.

Emlakçı, bulmak
 1. Finansman olasılığı

Yeni evinizin büyük bir kısmını ipotekle ödemeyi planlıyorsanız, finansman olasılığını kullanmayı seçmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bu madde , ev satın alma yeteneğiniz bir ipotek almaya bağlı olduğundan, krediniz düşerse satıştan çekilme olanağınız olduğunu belirtir.

Gerçek şu ki, bir teklif göndermeden önce bir ön onay mektubu almanın zor işini yapmış olsanız bile, ipotek süreci hala zor olabilir. Krediniz için başvurduktan sonra, borç veren, sigorta adı verilen kapsamlı bir onay süreci yürütecektir. Bu süreçte, sigortacılar, satın almayı düşündüğünüz evin yanı sıra mali durumunuzu da derinlemesine inceleyecek ve krediyi almak için karşılamanız gereken kendi beklenmedik durumlarının bir listesini yayınlayabilir.

İhtiyaçlarını karşılayamazsanız veya mali durumunuzda beklenmedik bir şey ortaya çıkarsa, ipotek şirketi size kredi vermeme hakkını saklı tutar. Bu noktada alternatif finansman bulma seçeneğiniz var. Bununla birlikte, uzlaşma için yüz binlerce doları zamanında bulmak için çabalamak büyük bir risk olduğundan, bir finansman ihtimali de dahil olmak üzere size bir güvenlik ağı sağlar.

 1. Değerleme olasılığı

Bir krediye ihtiyacınız varsa, ipoteklerin çoğunun bir değerlendirmeye tabi olduğunu unutmayın. Bu, bir değerleme uzmanı evinizin adil piyasa değerini belirlediğinde, ipotek şirketinin size bu miktara kadar kredi vermeyi kabul edeceği anlamına gelir. Ancak, özellikle sıcak pazarlarda, bir evin ekspertiz değeri, satıcıyla anlaştığınız satış fiyatından çok daha düşük olabilir. Böyle bir durumda, aradaki farkı kapatmaktan siz sorumlusunuz.

Neyse ki, değerlendirme olasılığı size bir çıkış vermek için var. Evin ekspertiz değeri, anlaşılan satış fiyatından farklıysa, satın almama seçeneğiniz var diyor. Tipik olarak, her iki taraf da bu gerçekleşmeden önce fiyatı yeniden müzakere etmeye çalışır, ancak bir anlaşmaya varamazsanız, sahip olmak güzel bir seçenektir.

 1. Ev satışı olasılığı

Ev satışı ihtimali tam olarak kulağa nasıl geliyorsa öyle. Alıcı olarak, yeni bir ev almak için mevcut evinizi satmak zorunda kalırsanız, bir ev satışı olasılığını seçersiniz . Kendi eviniz için bir alıcı bulmanız ve satışta ilerlemeniz için size belirli bir süre verir. Bunu yapamıyorsanız, mülkten uzaklaşmayı seçebilirsiniz.

Beklenmedik durumların seçilmesi, bir ev için teklif görüşmesinin önemli bir parçasıdır. Bu maddeler işleminize özel olsa da, hemen hemen her alıcının kullanacağı birkaç ortak koşul vardır. Seçeneklerinizi bilmek, kendi çıkarınız doğrultusunda pazarlık yapmanıza yardımcı olur.

Yıldız Halkalı iletişim ile bizim ile iletişime geçip veya google adresimizden bizleri ziyaret edip sitemizi doyasıya gezebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.