Hayalinizdeki Evi Satın Almak İçin En Önemli 10 Faktör

Hayalinizdeki Evi Satın Almak İçin En Önemli 10 Faktör

Hayalinizde ki evi satın almak, neredeyse herkesin yapılacaklar listesinin başında gelen yaşam başarılarından biridir.

İster modernize edilmiş bir kentsel çatı katı, ister beyaz çitli geniş bir banliyö evini tercih edin, çoğumuz özellikle ailemiz için yapılmış gibi hissettiren bir ev bulmayı umuyoruz.

Muhtemelen yakın gelecekte mülkte kalmayı hedefleyeceğiniz için, sizi ve ailenizi uzun vadede mutlu edecek bir mülk aramak isteyeceksiniz. Doğru hissettiren bir ev bulana kadar seçici olmaktan ve beklemekten korkmayın.

Mükemmel yerinizi bulduğunuzu nasıl söyleyebilirsiniz? Çoğu insan sadece bileceğini söylüyor. O zamana kadar, aradığınız bu ipuçlarını doğru alanda kullanın.

Hayalinizdeki evi alırken göz önünde bulundurmanız gereken 10 faktör

1. Her zaman istediğiniz özellikler:

 Ev satın almak istediğimiz zaman  kriterlerimize uymasını isteriz Bu  konut satın almak için işler içerisinde  yeni bir zihniyetle girmek önemlidir. Geçmişte, muhtemelen ihtiyaçlarınızı karşılayan bir mülk arıyordunuz. Tüm aile için yeterli yatak odası vardı ya da işe gidip gelmek çocuk oyuncağıydı.

Bu farklı. Bir rüya evi, ihtiyaçları karşılamaktan çok istekleri yerine getirmekle ilgilidir. Büyük bir dilek listesi yapmaktan korkmayın. Herkesin istek listesi farklıdır. Bazıları her sabah bir gölün üzerinden gün batımının yükselişini izlemek için uyanmayı hayal ederken, diğerleri pitoresk karla kaplı dağları umar. Sadece birkaç adım ötede bir topluluk spor salonuna sahip olma fikrini sevebilirken, eşiniz tek bir evin tenha sessizliğini tercih edebilir.

Satın almak

Ailenizdeki her bir kişinin, can attığı özelliklerin bir listesini yapmasını sağlayın. Ardından, bu özelliklerin her birini önem derecesine göre sıralayın. Bu listedeki her bir kutuyu işaretleyecek bir mülk bulmanız pek olası olmasa da, bu alıştırma hepiniz için işe yarayan mülklere odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Başlamadan önce, bu içeriden öğrenilen ipuçlarına göz atın, kimse size bir ev satın almaktan bahsetmez .

2. Mahalle ve çevresi:

 Ev satın almak konusunda dikkat etmemiz gereken en büyük etkenlerden birisi de mahalle ve çevresidir. Mülkünüzün bir balonun içinde olmadığını unutmayın. Günlük olarak var olacağınız daha büyük bir topluluğun parçasıdır. Bunu akılda tutarak, satın almak için her şeyi yapmadan önce ihtiyaçlarınıza uygun bir mahalle bulmanız çok önemlidir. Size tenha bir ormanın tüm huzurunu veya hareketli bir şehir merkezinden tonlarca enerjiyi veren büyük kaçışınız mı? Her sabah bir kafeye yürüyerek gidebilmek mi istiyorsunuz yoksa potansiyel olarak gürültülü komşularla uğraşmak zorunda kalmamayı mı tercih edersiniz? Canınız ne isterse, aramaya başlamadan önce araştırma yapmaktan çekinmeyin.

Bir araba sürün ve mümkünse orada biraz zaman geçirin. Yerel restoranlarda yemek yemek için dışarı çıkın ve yakındaki bir parkta yürüyüşe çıkın. Beğendiğiniz alanları bulduğunuzda, emlakçınıza bildirin. Bu bilgiyi, kendinizi rahat hissetmenizi sağlamaya odaklanmak için kullanacaktır.

4. Bir mülkün yaşı:

Bir ev satın almak söz konusu olduğunda, özellikle de tüm hayatınız boyunca düşündüğünüz ev, yaş bir fark yaratır. Eski evler ve yepyeni evler satın almak istiyorsanız şunu bilmelisiniz. Her birinin artıları ve eksileri vardır, bu yüzden bir teklif göndermeden önce neye kaydolduğunuzun farkında olun. Eski evlerin sunduğu yeri doldurulamaz çekiciliğe bayılıyor musunuz? Kendine ait bir davlumbaz ve gizli bir hizmetçi merdiveni sunan bir mülke aşık olur muydunuz? Eğer öyleyse, aramanızı o tarihi elmaslara göre düzenleyin. 

Alternatif olarak, ideal mülkünüz anahtarı ön kapıda çevirmekten daha fazla iş gerektirmez mi? Gereğinden fazla gardırobunuzu alacak kadar büyük bir dolap mı hayal ediyorsunuz? Bu durumda, yeni inşaat daha uygun olabilir. Zemin kata girebilirseniz, ev inşa edilirken belirli özellikleri seçebilir ve zevkinize göre daha fazla özelleştirebilirsiniz.

5. İdeal ev tarzınız:

İster bir yaşam tarzı, isterse mülkünüzün gerçek estetiği olsun, evinizin her gün gurur duyacağınız bir ev olduğundan emin olmak istersiniz. Bir evin nasıl göründüğü, sizin (ve diğerlerinin) bir mülk hakkında ilk fark ettiğiniz şeylerden biri olduğundan, kişiliğinize uyan bir ev tarzı bulmak kesinlikle çok önemlidir.

Tek evler, bir mülkü tam özelliklerine göre özelleştirme özgürlüğü isteyenler için harika bir seçimdir. Apartman dairesinde yaşam, otel tarzı olanaklara erişmeye devam ederken kendi evine sahip olmak isteyenler içindir. Kasabada yaşamak, ikisi arasında bir uzlaşma sağlar, ancak her dernek farklıdır, bu nedenle her toplulukla ilişkili politikaların farkında olduğunuzdan emin olun.

Hangi yaşam tarzını tercih ettiğinizi öğrendikten sonra estetiğe odaklanın. Eski zamana göre günümüze devam ederken, gördüğünüz farklı ev türlerini düşünün. Evi aradığını görebileceğinizi ve hangi stillerin tam bir dönüş olduğunu not edin.

6. Doğru miktarda alan:

Hayalinizdeki evi bulmanın püf noktası, gerçekten ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu bulmaktır. Aileniz için çok küçük bir ev satın almak, alanı sizin için çalışması için sürekli olarak yapılandırmaya çalışmanıza neden olacaktır. Aynı şekilde, çok büyük bir mülk satın almak, yayılmanıza izin verecek, ancak büyük maliyetleri ortadan kaldıracaktır.

Şu anda içinde yaşadığınız alanı düşünün. Nasıl hissettiriyor? Yeterli yatak odanız var mı veya birden fazla aile üyesinin paylaşması gerekiyor mu? Tüm eşyalarınız için yeterli depolama alanı var mı?

Mevcut yaşam durumunuzu göz önünde bulundurmanın yanı sıra geleceğe yönelik planlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Yakın zamanda ailenize bir yenisini ekleyeceğinizi düşünüyorsanız, fazladan bir oda planlayın. İdeal olarak, aşırıya kaçmadan büyümeniz için size alan sağlayacak mutlu bir ortam isteyeceksiniz.

7. Sevdiğiniz bir düzen:

Tüm kare görüntüleri eşit oluşturulmaz, bu da kat planının devreye girdiği yerdir. 2.000 metrekarelik iki mülkü karşılaştırırsanız, alanın çoğunu yaşam alanına ayırabilir, diğeri ise daha geniş yatak odalarına odaklanabilir.

Eve taşındıktan sonra kat planınızı yeniden tasarlamak mümkün olsa da, büyük bir zaman ve finansman taahhüdü gerektiren uzun bir süreçtir. Özellikle kullanışlı değilseniz, bir müteahhit ekibinin işe alınmasını gerektirecek bir projedir.

Sizin için mümkün olduğunca mükemmele yakın bir düzen bulmaya odaklandığınızdan emin olun. Mülkte yürürken alanı kullanırken kendinizi hayal edin. Hayalinizdeki evde geçirdiğiniz yıllar boyunca yapmak istediğiniz şeyleri düşünün. Her yıl aile tatili partisine ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyorsanız, misafirlerinizi dolaşmak için bolca alan olacak açık konseptli bir plan düşünün. Bununla birlikte, aile üyelerinizin her biri kendi özel alanına sahip olmaktan hoşlanıyorsa, daha geleneksel bir yerleşim düzeni daha iyi bir seçenek olabilir.

Satın almak

8. Gelecekteki projeler için potansiyel:

Hayalinizdeki ev bile, olması gerektiği gibi, biraz kişiselleştirme gerektirecektir. İster şef tarzı bir mutfak, ister havuz kenarındaki arka bahçede bir vaha ya da hileli bir medya odası dileğiyle yıllarını harcamış olun, sözleşmeyi imzaladığınız andan itibaren bu özelliklerin tam olarak sizin isteklerinize uygun olması pek olası değildir.

Gördüğünüz her mülkte ne kadar özelleştirme gerekeceğine dikkat edin. Zamanla yavaş da olsa bu işin ne kadarının üstesinden gelebileceğiniz konusunda kendinize karşı dürüst olun. Elektrikli el aletleriyle ilgili yolunuzu biliyorsanız, gerekli olacak zaman yatırımını kabul ettiğinizden emin olun. İşi bir profesyonelin yapmasını tercih ediyorsanız, büyük bir miktar değişiklik ayırmaya hazır olun. Büyük ve küçük projeleri düşünün – yemek odasını boyamaktan ana banyonuzu tamamen boşaltmaya kadar her şey.

Yenileme ilhamına ihtiyacınız varsa, her şeyin hemen halledilmesi gerekmediğini unutmayın, ancak mülkü beklediğiniz hayalinizdeki eve dönüştürmek için ne kadar çalışma gerektireceği konusunda bir fikir sahibi olmak isteyeceksiniz.

9. Sizi rahatlatan maliyetler:

Bu, özellikle yükseltmeler ve estetikle karşılaştırıldığında, düşünülmesi en eğlenceli faktör değil. Ancak, maliyet dikkate alınmazsa, hayalinizdeki ev bir kaçıştan çok bir endişe haline gelebilir.

Kendinizi bütçenizin en uç noktalarına kadar zorlamamaya çalışın. Yalnızca aylık ipotek ödemesinden daha fazla dikkate alınması gereken maliyet olduğunu unutmayın. Satın almak için yerel vergileri, aylık kullanım maliyetlerini ve dernek ücretlerini de göz önünde bulundurmalısınız. Bir mülk için teklif gönderdiğinizde, acentenizin satıcılarla iletişim kurmasını sağlayın. Ortalama aylık ve yıllık ödemelerinin dökümünü vermelerini isteyebilir.

Ekstra bir dikkat notu: Bu maliyetlerin zaman içinde sabit kalacağını unutmayın. Emeklilik veya beklenen işten çıkarma gibi koşullarınız değişirse, yine de bunları hesaba katmanız gerekir. Bütçenizde biraz nefes alacak alan bırakın, böylece uzun yıllar hayalinizdeki evde kalmanın rahatlığını hissedeceksiniz.

10. Başa çıkabileceğiniz tavizler:

Hayalinizdeki evde ne bulmak istediğinizi bilmek ne kadar önemliyse, ev sahipliğinin hangi yönlerinin sizi mutsuz edeceğini bilmek de aynı derecede önemlidir. Böylece ev aramanızı bu niteliklerden uzaklaştırabilir ve idealist yaşam deneyiminizin değiştiremeyeceğiniz bir özelliğin gölgesinde kalmasını önleyebilirsiniz.

Herkes hayalindeki evi bulmayı hak eder. Doğru miktarda araştırma ile mümkündür. Siz ve aileniz ev satın almak için büyük adımlar attığınız sürece başlarken bu önemli faktörleri göz önünde bulundurulması gereken noktalar olarak kullanın. Mükemmel uyum için bir mülkün sahip olması gereken niteliklere odaklanmanıza yardımcı olacaklar. Bu bloğumuzda da ev satın almak konusuna değindik. Yıldız Halkalı iletişim ile bizim ile iletişime geçip veya google adresimizden bizleri ziyaret edip sitemizi doyasıya gezebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.