İnşaatta müdür ne iş yapar?


İnşaatta müdürler gerçekten annelere çok benziyor. Programları belirlemeli, mali durumu kontrol etmeli, herkesin her gün olması gereken yerde olduğundan (ve yapmaları gereken şeyi yaptığından) emin olmalılar, etrafta güvenlik tehlikesi olmadığından emin olmalılar ve genel olarak , herkesi mutlu et. Zaten oldukça iş gibi geliyor. Ancak ayrıntılar daha da baş döndürücü.

Daha spesifik olarak, inşaat yöneticileri, baştan sona çeşitli bina projelerini yönetmek ve denetlemek için işe alınır. İşler, küçük bir tadilat veya yenileme işinden okul veya hastane gibi büyük bir ticari yapının inşasına kadar değişebilir. İnşaatta yöneticilerinin yaklaşık üçte ikisi serbest meslek sahibidir ve uygun iş deneyimine sahip oldukları ve giderek artan bir şekilde inşaatla ilgili bir alanda en az bir lisans derecesine sahip oldukları için müşteriler tarafından işe alınırlar.

Bazı insanlar ” genel müteahhit ” ve “inşaat müdürü” terimlerini birbirinin yerine kullansa da, bunlar aslında iki farklı iştir. İnşaat yöneticileri tipik olarak bir projenin başlangıcından itibaren dahil olurlar ve müşteriye ilk planlamanın yanı sıra bir mimar ve genel müteahhit seçiminde yardımcı olurlar. İnşaat yöneticileri ayrıca ilk iki görevi yerine getirebilir, ardından genel müteahhit olarak hizmet edebilir. Gerçek genel müteahhitler, ilk planlama ve tasarım çalışmaları tamamlanana kadar inşaat sürecine dahil olmazlar.

İnşaatta yöneticilerinin gerçekleştirdiği birkaç özel görev vardır: proje yönetimi planlaması, maliyet yönetimi, kalite yönetimi, sözleşme yönetimi ve güvenlik yönetimi. Her birinin ne gerektirdiğine kısa bir bakış atalım.

  • Proje yönetimi planlaması. Bu ilk aşama, yapılması gereken çeşitli işler, gerekli malzemeler ve bir zaman çizelgesi dahil olmak üzere tüm proje için bir plan hazırlamayı içerir.
  • Maliyet yönetimi. İnşaat yöneticileri, beklenmedik sorunlar veya komplikasyonlar ortaya çıkarsa ayarlamalar yaparak, maliyetleri sürekli olarak takip etmelidir.
  • Kalite Yönetimi. Projeler genellikle çok sayıda müteahhit ve taşeron içerir; inşaat yöneticileri, hepsinin iyi bir iş çıkardığından ve köşeleri kesmediğinden emin olmalıdır.
  • Sözleşme yönetimi. Müşteriyle yapılan uzun sözleşmeler, tüm inşaat projelerinin bir parçasıdır ve tüm sözleşme hükümlerinin yerine getirilmesini ve tüm tarafların tatmin edilmesini sağlamak inşaat müdürünün görevidir.
  • Güvenlik Yönetimi. İnşaat sahaları, inşaat yöneticilerinin bilmesi ve bunlara karşı önlem alması gereken potansiyel güvenlik tehlikeleriyle doludur.

Her şeyden önce, inşaatta yöneticiler, müşteri ve mimarlardan müteahhitlere ve taşeronlara kadar tüm proje boyunca herkesi döngüde tutmalı ve ortaya çıkan herhangi bir sorunla hızla ilgilenmelidir. Kulağa ilginç bir kariyer gibi mi geliyor? Nasıl bir inşaat yöneticisi olabileceğinizi görmek için okumaya devam edin

 

 inşaatta , müdür

İnşaat Müdürü Olmak

Günümüzün yüksek teknolojili, yüksek düzeyde düzenlenmiş bina ortamında , bir inşaat yöneticisi olmak , bazı planları okumaktan ve duvarların sağlam olduğundan emin olmaktan daha karmaşıktır. Bina kodları ve “yeşil” mimari hakkında bilgi sahibi olmanız, sektöre özel yazılımları kullanabilmeniz ve işin her yönü hakkında en azından bir çalışma bilgisine sahip olmanız, bunlardan sadece birkaçı. İş deneyimi değerlidir, ancak tek başına bunu kesmez.

Bir çok  kolej ve üniversite şu anda inşaat yönetimi alanında lisans dereceleri sunmaktadır ve yaklaşık 60’ı inşaat yönetimi veya inşaat bilimi alanında yüksek lisans programlarına sahiptir. Öğrenciler matematik , istatistik, bilgi teknolojisi ve mimari gibi geleneksel konuları öğrenirler ve ayrıca bina kodu uygulama, site planlama ve tasarım, maliyet tahmini ve zamanlama gibi konularda daha özel dersler alırlar. Gittikçe daha fazla, yabancı bir dil bilmek de yardımcı olur.

Tabii ki, sırf bu tür konulardan hoşlanıyor olmanız, bu işin sizin için doğru olduğu anlamına gelmez. Bir yönetici olarak, iyi iletişim becerilerine ve ayrıca müşteriler, mimarlar, tasarımcılar, tüccarlar, denetçiler vb. gibi çok çeşitli insanlardan oluşan bir ekibe liderlik etme becerisine ihtiyacınız olacak. Ve ortam hızlı olduğu için, çok sayıda teslim tarihi ile, gelen ve giden taşeronlar , müşterilerden gelen çağrılar, bütçe kararları ve daha fazlası, aynı zamanda çoklu görev yapabilmeniz, hızlı kararlar alabilmeniz ve esnek olmanız gerekir.

  İnşaatta İzinler Nasıl Çalışır?

İnşaatta izinler, ilçelerin, kasabaların ve belediyelerin bina kodlarını uygulama şeklidir. Yerel yönetimler, tüm binaların minimum güvenlik ve yapısal standartları karşılamasını sağlamak için bu kuralları benimser. Yeni inşaat yöntemleri ve malzemeleri tanıtıldıkça bunları birkaç yılda bir güncellerler.

İnşaat ruhsatı almanın ilk nedeni, almamanın yasa dışı olmasıdır. Bunu gerektiren bir iş için izin alamazsanız, para cezasına çarptırılabilirsiniz. Bir binayı kaldırmaya veya tamamlanmış bir işi sökmeye zorlanabilirsiniz. Ancak izin sürecini takip etmek için de birçok olumlu neden var:

  • Yüklenicinizi dürüst tutar . Bir rakibin fiyatını yenmek için, kâr odaklı bir müteahhit, köşeleri kesmeye cazip gelebilir. Yapsaydı anlar mıydınız? Çoğu inşaat işi, duvarların arkasına ve zeminlerin altına gizlenir. Bir inşaat ruhsatı, bir müteahhidin sağlam ve güvenli yöntemler ve malzemeler kullanmasını gerektirir. Ve teftişler, bunu yaptığına dair sizi temin eder.
  • Kendin yap projeni yönlendirir. Ne kadar becerikli olursanız olun, modern bina uygulamaları hakkında her şeyi bilmeniz pek olası değildir. İzin aldığınızda, inşaat departmanına planlarınızı göstermeniz gerekecek. Kurallara uymazlarsa, yapı müfettişi sizden bunları gözden geçirmenizi isteyecektir. Ancak hiçbir zaman izin başvurusunda bulunmazsanız, tehlikeli veya sağlıksız işlere devam edebilirsiniz.
  • Sigortanızın geçerliliğini korur. Ruhsatsız yapılan bina, sigorta şirketinizin poliçenize uymayabileceği anlamına gelebilir. İzinsiz çalışmadan kaynaklanan bir yangın, çantayı elinizde tutmanıza neden olabilir. Birisi izinsiz inşa edilmiş bir güverteden düşerse, sorumluluk sigortanız onun yaralanmalarını kapsamayabilir.
  • Evinizi sattığınızda değerlidir. İzinsiz iş yaparsanız, potansiyel bir alıcının bunu bileceğini varsayabilirsiniz. İzin süreci bir kamu kaydı meselesidir. Ek olarak, mülkteki tüm sorunları veya kusurları ortaya koymanız gereken bir Mülk Açıklama Beyanı imzalamanız gerekebilir. Gerekli tüm izinlere sahip olmak, satışın çok daha sorunsuz ilerlemesini sağlar.
 inşaatta , müdür

Yapı Ruhsatı Süreci

İnşaatta ruhsat mı almalısınız yoksa müteahhitle çalışıyorsanız müteahhide mi bırakmalısınız ? Bu yaygın bir sorudur ve cevabı basit: İzin işini yükleniciye bırakın. Süreci bilir ve başvuru yaparken proje ile ilgili soruları doğru yanıtlayabilir. Denetimler sırasında ortaya çıkabilecek sorunları çözebilir. Ve izinde belirtilen kayıtların müteahhidi olur, yani şartlarını yerine getirmekle yükümlüdür. Bir müteahhit, izni almanızda ısrar ederse veya büyük bir iş için izin gerekmediğini söylerse, kırmızı bayrak çekmelidir.

İşi kendiniz yapacaksanız, kendi izninizi alabilirsiniz. Ancak o zaman, kodları takip etmekten sorumlu olan siz olacaksınız. Yardım etmesi için birini işe almayı planlıyorsanız, sigorta veya işçinin tazminat kapsamına ilişkin kanıta da ihtiyacınız olacaktır .

İnşaatta ruhsat almak biraz planlama gerektirir. Ne yapacağınızı ayrıntılı olarak gösteren planlara ihtiyacınız olacak. Bazen bunlar, bir mimar veya mühendis tarafından tamamlanmış resmi planlar veya mağaza çizimleri olabilir. Küçük projeler için basit bir çizim yeterli olabilir. Yeni bir bina inşa ediyorsanız veya mevcut bir binanın kapladığı alanı değiştiriyorsanız, binanın arazideki yerini göstermek için bir site haritasına da ihtiyacınız olacaktır.

Önce planları ve inşaat ruhsatı başvurunuzu yerel inşaat departmanına veya inceleme için bina yetkilisine sunacaksınız. Büyük bir proje için bu iki hafta veya daha fazla sürebilir, bu nedenle önceden plan yapın. İzniniz verildiğinde, işe başlamak için genellikle altı ayınız vardır. İnşaata devam ederseniz, proje bitene kadar izin iyidir, ancak altı aydan fazla bir süre çalışmayı durdurmanız gerekiyorsa, uzatma talebinde bulunmalısınız, aksi takdirde izniniz sona erebilir.

Bazen, standart planları kabul ederseniz, izinler önceden onaylanabilir. Örneğin, belediyeniz bir  güverte için temel bir tasarım sunabilir. Planlarını takip ettiğiniz sürece, kendi planlarınızı göndermeniz gerekmez. Prefabrike bir kulübe veya güneş odası durumunda olduğu gibi bir kitten inşa ediyorsanız, üreticiden gelen belgeler plan haline gelir. Bir su ısıtıcısı kurmak gibi basit projeler için, başvurduğunuz gün genellikle izin alabilirsiniz.

İnşaat ruhsatı ücretleri çok değişkendir. Genellikle bina veya yenileme projenizin ne kadar kapsamlı olduğuna bağlıdır. Bir izin, küçük bir iyileştirme projesi için 50 dolardan yeni bir ev için 500 dolara veya daha fazlasına mal olabilir. Profesyonellerin projenizi incelemesi ve müfettişlerin gelip işi incelemesi için ödeme yaptığınızı unutmayın.

Yıldız Halkalı iletişim ile bizim ile iletişime geçip veya google adresimizden bizleri ziyaret edip sitemizi doyasıya gezebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.