Kira Sözleşmesini İmzalamadan Önce Sorulması Gereken 15 Soru


Sonunda bir dairenin kira sözleşmesini imzalamaya hazır olduğunuzda, kirayla ilgili önemli sorularınızın çoğuna zaten yanıt almış olabilirsiniz. Aylık maliyet, konum ve dahil edilen yardımcı programlar, evrak işlerine geçmeden önce bilmek isteyeceğiniz şeylerdir, peki ya daha az belirgin olan sorular? Bir daire kiralamak , bir ev satın almak kadar büyük bir süreç olmasa da, yasal olarak bağlayıcıdır ve adınızı noktalı çizgiye koymadan önce yanıtlamak isteyeceğiniz bazı gerçekten önemli sorular vardır. İşte hazır olduğunuzdan emin olabilmeniz için bir kontrat imzalamadan önce sormanız gereken 15 soru.

Kira Sözleşmesi koşulları nelerdir?

Siz ve müstakbel ev sahibiniz daha önce kirala ödemelerinin bir yıl veya aydan aya olacağını tartışmış olsanız bile, beklediğiniz kiralama süresinin kiralamanın kendisinde belirtilen olduğundan emin olun. Kira kontratı üzerindeki şartlar ne olursa olsun, resmi olarak kabul ettiğiniz şartlardır, bu yüzden sadece sözlü onaydan fazlasını isteyeceksiniz.

Kira ayın ilk günü başlamazsa, kira orantılı mı?

Birçok kiralama koşulu, günlük kiranın ödenmesi gerektiği için ayın ilkini belirler, ancak ya başka bir tarihte taşınıyorsanız? Çoğu zaman, kiranız o ilk ay için eşit olarak hesaplanır, yani yalnızca orada olacağınız günler için ödeme yaparsınız. Aynı şey, kiralamanız ilk gün dışında herhangi bir günde sona eriyorsa, dönem sonu için de geçerlidir. Bu koşullarda ilk ve son ay için eşit oranlı kira teklif etmek oldukça standarttır, bu nedenle kira sözleşmesinde belirtildiğinden emin olun. Değilse, kiranızın bu süreler için eşit olarak dağıtılmasını isteyin.

Kira sözleşmesini erken feshetmeyle ilgili politikalar nelerdir?

Açıkçası, kira sözleşmenizi erken feshetmeniz gerektiği beklentisiyle bir daire kiralamıyorsunuz, ancak hayat her zaman tam olarak planladığınız gibi gitmiyor ve kiralama süreniz sona ermeden taşınmanız gerekebilir. Her ihtimale karşı, imzalamadan önce, özellikle izin verilip verilmediğini ve cezaların neler olduğunu, bir kira sözleşmesini erken feshetmeyle ilgili politikaların neler olduğunu bildiğinizden emin olun. Birçok ev sahibi, gerekirse kira sözleşmesinin erken serbest bırakılmasına izin verse de, bir para cezası eklenebilir veya güvenlik depozitonuzu kaybetmeniz gerekebilir.

kira sözleşmesi
Kiracı olmayan erişim için kurallar nelerdir?

Bazen ev sahibinizin veya bakım uzmanınızın biriminize erişmesi gerekebilir, ancak bu, istedikleri gibi gelip gidebilecekleri anlamına gelmez. Kira sözleşmesinin, dairenize erişebilmeleri için (örneğin, 24 saat) belirli bir miktarda bildirimin gerekli olduğunu belirttiğini doğrulayın. Çoğu eyalette, ne kadar bildirimin gerekli olduğu konusunda belirli yasalar vardır, bu nedenle eyaletinizdeki yasaları kontrol edin ve kiralamanın doğru şartlara sahip olduğundan emin olun.

Misafirlerle ilgili herhangi bir kural var mı?

Kiracı olmayanlardan bahsetmişken, konuklarla ilgili belirli kuralları olup olmadığını görmek için kira sözleşmesini kontrol edin. Bazı kiralamalar, konukların bir gecede veya belirli bir süreden fazla kalmasına izin vermez. Bariz bir misafir politikası olmayabilecek olası cezaları riske atmak yerine, imzalamadan önce kiralamadaki konuk kurallarını okuyun.

Kira nasıl ödenir?

Her ev sahibi veya yönetim şirketinin kira ödemelerini kabul etmek için kendi yolu vardır. İdeal bir dünyada her ay kolayca çevrimiçi olarak kiranızı ödeyebilecek olsanız da, bir çeki bir yere bırakmanız veya belirli bir yere postalamanız gerekebilir.

Kira ne zaman ödenir?

Kiraların çoğu her ayın ilk günü ödenir, ancak kira sözleşmenizde yazana göre, özellikle bir yere bir çek postalamanız gerekiyorsa, biraz esnekliğe sahip olabilirsiniz. Ayın ilk gününden itibaren üç veya beş gün gibi kira ödemelerinde bir ödemesiz dönem olup olmadığına bakın. Şanslar ilkinde bitecek olsa da, biraz kıpırdama odası olup olmadığını öğrenmekten zarar gelmez.

Kiracı sigortası gerekli mi?

Kiracı sigortası, ev sahibinizin gerektirip gerektirmediğini görmek için iyi bir şeydir , ancak kira sözleşmesinde mutlaka sahip olmanız gerektiğini belirtmiş olup olmadığını kontrol edin. Varsa, taşınmadan önce genellikle onu edindiğinize dair kanıt göstermeniz gerekir. Neyse ki, genellikle oldukça ucuzdur.

Taşınma ücretleri nedir?

İlk ayınızın kirasına ek olarak, geçen ayın kirası, güvenlik depozitosu, idari ücretler, asansör kiralama ücretleri veya taşınmayla ilgili diğer masraflar dahil olmak üzere taşınmadan önce ödenmesi gereken başka ücretleriniz olabilir. Taşınma günü geldiğinde herhangi bir sürprizle karşılaşmadığınızdan emin olmak için bunların ne olduğunu kontrol edin.

Birim ne ölçüde kişiselleştirilebilir?

Apartman yaşamının dezavantajlarından biri, alanı her zaman istediğiniz kadar kişiselleştirememenizdir. Temellerinizi kapsamak için, boyama ve asma sanatı veya raflar gibi şeylerle ilgili olarak neler yapabileceğinizi ve yapamayacağınızı öğrenmek için kiracı dekorasyonu ve kişiselleştirme ile ilgili politikalar hakkında hem kira sözleşmesine hem de ev sahibine danışın. Bazı politikalar diğerlerinden daha katıdır ve onları kırmanın cezaları olabilir, bu nedenle duvarlara çivi çakmadan önce bunu bilmek isteyeceksiniz. Şüpheye düştüğünüzde, birimde herhangi bir değişiklik yapmadan önce ev sahibinize veya yönetim şirketinize danışın.

Güvenlik depozitosu iade edilebilir mi?

Çoğu zaman, güvenlik depozitoları, geride büyük bir hasar veya karışıklık kalmaması koşuluyla, taşındıktan sonra kiracılara iade edilir. Kira sona erdiğinde güvenlik depozitonuzu geri alabileceğiniz şekilde daireyi koruduğunuzdan emin olmak için şartların ne olduğunu görün. Güvende olmak için, depozitoyu geri alamamanıza neden olacak belirli durumlar hakkında özel olarak sormak isteyebilirsiniz. Teminatın nasıl kullanılacağı ve geri alacağınızdan nasıl emin olacağınızla ilgili olarak neler bekleyebileceğinizi öğrenmek için teminat mevduatlarının genel kurallarını okuyun .

Bakım talepleri nasıl ele alınır?

Binanız ister 7/24 bakım ister yalnızca istek üzerine olsun, herhangi bir bakım sorunu ortaya çıktığında ne yapacağınızı bilmek için politikaların ne olduğunu öğrenin. Evyeniz sızdırmaya başlarsa veya merkezi havanız yaz sıcağında çalışmayı durdurursa, sonraki adımları bulmak için çabalamak istemezsiniz. Genel onarımlar ve acil onarımlar konusunda farklı politikalar olabilir ve her ikisini de bilmek önemlidir.

kira sözleşmesi
Ünitede şu anda herhangi bir hasar var mı?

Taşınmadan önce orada bulunan daireye verilen hasar için cezalandırılma riskine girmeyin. Taşınmadan önce ev sahibine aşınmış zeminler veya çatlak pencereler gibi mevcut herhangi bir hasar olup olmadığını sorduğunuzdan emin olun ve herhangi birini getirmeden önce biraz yürüyün. eşyalarınızın, bulduğunuz herhangi bir hasarın fotoğrafını çekmesi. Bu şekilde, daha sonra bu hasar için suçlanırsanız, sizden önce orada olduğunu gösterebilirsiniz.

Evcil hayvan politikası nedir (varsa)?

Bir evcil hayvanınız varsa, açıkçası, onların dairede sizinle birlikte yaşamalarına izin verildiğinden emin olmuşsunuzdur. Ancak, evcil hayvanınızın genel mülkte nerede bulunup bulunmadığına ilişkin ek ücretler veya kurallar gibi evcil hayvana özel diğer politikalar ne olacak? Evcil hayvanlar, kiracılar ve ev sahipleri arasında bir çekişme noktası haline gelebilir, bu nedenle binanızın evcil hayvan politikası hakkında bilmeniz gereken her şeyi en başından öğrenin.

Yenileme süreci nedir?

Bazı ev sahiplerinin, ilk döneminizden sonra kiralamayı yenilemek istiyorsanız ne kadar önceden bildirimde bulunmanız gerektiğine ilişkin kuralları vardır. Her zaman iletişim kuracaklarına ve olası bir yenileme hakkında bildirimde bulunma zamanının geldiğini size hatırlatacaklarına güvenemezsiniz, bu nedenle, ilgilendiğiniz bir şeyse üniteyi tekrar kiralamayı kaçırmamak için süreci erkenden sorun. yaparken.

Bir kontrat imzalamadan önce sorulacak sorular hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, kontrat başladığında herhangi bir sürpriz veya sıkıntıya karşı o kadar iyi korunursunuz. Kira sözleşmesinde resmi olarak imzaladığınız şeylere itiraz etmek için çok az başvurunuz olacak, bu nedenle şartları kabul etmeden önce tüm sorularınızı yanıtlamanız çok önemlidir. Umarım, yukarıdaki soruları sorarak, neye bulaştığınız hakkında iyi bir fikir edinirsiniz ve stressiz bir kiralama deneyimi yaşarsınız.

Yıldız Halkalı iletişim ile bizim ile iletişime geçip veya google adresimizden bizleri ziyaret edip sitemizi doyasıya gezebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.